Albani-pokalen

Denne pokal er, som navnet siger, skænket af Albani Bryggerierne A/S og uddeles hvert år på hovedgeneralforsamlingen.

Afdelingerne udpeger på skift modtageren af pokalen.

Den enkelte afdeling udpeger en person, som har udført et påskønnelsesværdigt arbejde for afdelingen. Det kan dreje sig om en leder eller en aktiv idrætsudøver, der har haft stor betydning for den enkelte afdeling og TPI generelt.

Albani-pokalen er en vandrepokal, men den enkelte modtager af pokalen får et varigt minde i form af en erindringspokal.

UdnævntNavnAfdeling
2018Johnny SchmidtTennis
2017Erik ClausenMotion
2016Anders Seir ThokeHåndbold
2015Lone Vanborg PedersenGymnastik
2014Preben GiversenOld-Boys
2013Uffe StrunkFodbold
2012Søren DrengsgaardBadminton
2011Lars HalbyeTennis
2010Ane SandalHåndbold
2009Mette Find AndersenGymnastik
2008Lars Ole HansenOld-Boys
2007Lars AndreasenFodbold
2006Helle JørgensenBadminton
2005Ernst OverbyAtletik
2004Christine GrünfeldTennis
2003Ulla BendtsenTPI-Scenen
2002Thomas JørgensenHåndbold
2001Grethe HansenGymnastik
2000Lissie KnudsenFodbold
1999Tenna BruunFodbold
1998Birgit LarsenBadminton
1997Bodil MortensenAtletik
1996Marianne BoyeTennis
1995Jonna ChristensenTPI-Scenen
1994Mogens GuldmannHåndbold
1993Winnie VikkelsøeGymnastik
1992Jørgen AndersenOld-Boys
1991 Lars Henrik MadsenBadminton
1990Gunhild JensenAtletik
1989Finn KalhaugeTennis
1988Helmer ChristensenHåndbold
1987Tove LangkildeGymnastik
1986Arne HansenFodbold
1985Steen KnudsenBadminton
1984Arno PedersenTennis
1983Jesper NordlandHåndbold
1982Annelise OverbyAtletik
1981Torben SvendsenFodbold
1980Mogens A. JensenBadminton
1979Morten RasmussenTennis
1978Leif HansenHåndbold
1977Leif EriksenGymnastik
1976Knud AndersenFodbold
1975Carsten NielsenBadminton
1974Lisa JohansenBadminton
1973Hans SørensenHåndbold
1972Knud Top ChristensenHåndbold
1971Bente FleigGymnastik
1970Ib RasmussenFodbold
1969Poul GustavsenBadminton
1968Johannes HøjgaardPaarup-Hallens Byggeudvalg
1967Uffe MadsenHåndbold
1966Rasmus Kjeldsen JensenGymnastik
1965Martin HansenFodbold
1964Henning HollmannBadminton / Tennis
1963Verner FrederiksenHåndbold
1962Jørgen P. HansenHåndbold
1961Johanne Marie Top ChristensenGymnastik
1960Helmer Christensen Håndbold